Яндекс.Метрика

Як самому обладнати теплицю автоматичним крапельним поливом

Що потрібно для тепличних рослин? Сонце, тепло і волога. Але постійно поливати власними руками всі саджанці в теплиці, та ще й чітко дотримуватися норми поливу і часу — заняття досить клопітка. А тому на сьогоднішній день багато власників парників і теплиць організовують свою автоматичну систему доставки рослинам необхідної живлющої вологи — купуючи в магазині готові конструкції або проявляючи винахідливість, пускаючи в хід усі підручні засоби. І системи крапельного поливу, зроблені своїми руками, бувають нітрохи не гірше дорогих і готових, адже при цьому вони не вимагають ні електрики, ні водопроводу.
Найпоширеніші на сьогодні види автоматичного поливу — це дощування, краплинний і внутріпочвенний полив.
Дощування призначене для поливу рослин і розсади в теплиці зверху. Для цього застосовуються спеціальні системи мікрозрошення, з особливими розпилювальними насадками. Єдина проблема — це осідання на листках рослини крапель вологи, і для цього їх окремим чином струшують. Принцип самої системи такий: до розпилювача підключається шланг, включається вода і при достатньому натиску розпилювач починає розбризкувати воду. Можна придбати і дорогі, що обертаються розпилювачі, які володіють більш складною конструкцією, зате забезпечують більш-менш рівномірний полив по всій теплиці.
Внутріпочвенний полив незамінний для зрошення великих примхливих тепличних рослин. Для цього необхідно придбати спеціальні пористі шланги(придбати і вибрати виходячи з відкликання великої кількості садівників можна тут) і труби.


Автоматичний крапельний полив сьогодні для вирощування овочів в теплиці на сьогоднішній день по праву вважається найбільш грамотним і вигідним. Завдяки йому вода потрапить виключно в зону розташування коренів, а тому використовується рослинами на всі 100%. А розташовуватися шланги крапельного поливу можуть як у землі, так і на її поверхні — в будь-якому випадку рослини забезпечені оптимальною кількістю ваги. Крім того, такі рослини чудово захищені від ранніх заморозків — все завдяки підвищеній вологості грунту.
Також крапельний полив ідеально підходить для тих теплиць, у яких немає доступу до великого об’єму води. Адже шланги — це малооб’ємна система поливу в теплиці, і вона розроблена для застосування в теплицях, де води мало і тиск в системі низький. Тому в хід можна пустити саму звичайну бочку, яка піднята над землею на висоті 1,5-2 м. Підсумок: вихід товарної продукції (помідори і все інше), який збільшено на 90%, відмінний коефіцієнт використання добрив і значне зниження сприйнятливості рослин до хвороб. А найголовніше — бур’яни при такому поливі не можуть бурхливо розвиватися, так і земля залишається пухкої і «дихаючої».
Як зробити автоматичний полив у теплиці своїми руками без витрат
Продірявити старий гумовий шланг для того, щоб забезпечити грамотний крапельний полив в парнику або теплиці — недостатньо. Адже необхідно в першу чергу створити всередині системи поливу певний тиск, щоб протягом всього шланга (особливо на нерівній поверхні) полив відбувався рівномірний. Тому все робити своїми руками потрібно в такій послідовності:
Крок 1.Над грядкою, яку потрібно поливати, необхідно спорудити горизонтальну опору, на висоті 1,2 метра над землею.

Крок 2. На підготовленій опорі тепер слід закріпити кілька 1,5 літрових пластикових пляшок, в кожній з яких в нижній частині буде просвердлюється отвір.
Крок 3. У ці отвори потрібно вставити внатяг пластмасову голку з звичайної медичної крапельницею.
Крок 4. Тепер можна налити у пляшки воду, але витрата потрібно відрегулювати так, щоб всі краплі витікали з іншого кінця медичної крапельниці рівномірно.


Що з себе представляють готові системи автоматичного поливу?
Можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині відразу готову систему автоматичного поливу. Крім спеціальних пристроїв для безпосереднього поливу, в цій системі ще є програмований таймер, який можна легко поставити на потрібне певний час поливу і вказати точну кількість води. Сама система — автономна: свій насос і автоматика. У підсумку завдяки такому автоматичного поливу про заболочування грунту можна забути, і легко використовувати підігріту воду для всієї теплиці.


Щоб під’єднати таку систему в своїй теплиці, обов’язково буде потрібен нормальний водопровід і електрична мережа.
Як зробити полив в теплиці з допомогою спеціального набору?
Але замість придбання дорогої автоматичної системи поливу все можна зробити своїми руками. Єдине, що доведеться купити — це який-небудь недорогий набір для поливу за типом «Садовод-150» плюс фільтри. Отже, встановлюється така автоматична система поливу таким чином:
I етап. Підготовчі роботи
Для початку необхідно накреслити план ділянки і вказати на ньому потребують краплинному поливі окремі рослини і цілі грядки. Важливо ретельно продумати майбутнє розміщення усіх трубопроводів, запірної арматури і крапельних шлангів. Також, якщо ділянка з теплицею знаходиться на місцевості з досить вираженим ухилом, магістральні труби потрібно розміщувати горизонтально, а краплинні шланги — під ухил.


На плані потрібно відзначити всі місця з’єднання труб — все це необхідно для правильного підрахунку розгалужувачів, з’єднувачів, заглушок і кранів (а в якості з’єднувачів підуть трійники, або старт-коннектори, встановлені прямо в трубу).

Що стосується магістральних труб, закуповувати їх краще саме пластикові — вони легкі, недорогі не іржавіють, а також відмінно справляються з перенесенням рідкого добрива до рослин.


ІІ етап. Установка ємності з рідиною
Тепер потрібно взяти будь-яку велику бочку для води і встановити її на висоті 1-1,5 метрів над тим місцем, де й буде перебувати крапельний полив. Далі цю бочку треба або підключити до загальної системи водопостачання, або заправляти потім спеціальним шлангом, або взагалі підвести водостічну трубу від будинку і періодично наповнювати цю бочку з дощовою водою — дешево і сердито. За день вода в бочці нагріється, і на ніч можна буде спокійно включати теплий, приємний для полив рослин. Але обов’язково потрібно вкривати ємність з водою від прямих сонячних променів — щоб вона не зацвіла і не нагрівалася занадто швидко.


ІІІ етап. Прокладка труби і шланга
Від підвішеною бочці потрібно прокласти магістральну трубу, товщина якої не менше 25 мм — поліетиленова труба ПЕ в цьому плані ідеальна, адже в ній найбільш зручно свердлити отвори під стартери для поливу.
Всі труби і шланги можна укладати або на сам ґрунт, або закопувати в землю, або підвішувати на опорах. До речі, прокладання шлангів на грунті — найпростіший і дешевий спосіб. Але і для такої труби, і для підвісних шлангів вироби важливо набувати тільки непрозорого кольору, з товстими стінками.


IV етап. Розрахунок краплинної стрічки
Тепер необхідно визначитися, скільки рядків у теплиці, якщо вона тільки вибудувана — і під ці рядки і укладати стрічку крапельну. Так, якщо рядів буде 10, наприклад, і вони по 15 метрів, то всього краплинної стрічки потрібно трохи більше, ніж 150 м (трохи залишити для запасу).
Але для того, щоб крапельна стрічка прослужила дійсно довго, для неї важливо встановити фільтри тонкого очищення. Адже в будь-крапельної стрічки є емітери з лабіринтами, які вирівнюють тиск рідини по всій довжині стрічки — як раз вони легко і забиваються дрібними частками у воді.


V етап. Установка стартера
На цьому етапі потрібно зайнятися стартером для краплинної стрічки або миникраном-стартером. Для нього звіриться отвір в магістральній трубі, діаметр якого — 14 мм. Як тільки висвердлені отвори будуть, потрібно вставити гумки-ущільнювачі, а потім і стартери. І в кінці рядка стрічку крапельну необхідно заглушити: обрізати її край на 5 см, а кінчик стрічки потрібно скрутити, і відрізаний край надіти на скручений кінчик.
VI етап. Автоматизація системи
Тепер необхідно встановити електричні контролери, які живляться від автономних батарейок. Але встановлювати все закуплене обладнання можна тільки після того, як сформовані всі грядки.


VII етап. Запуск системи
Перед самим першим поливом необхідно добре промити всю систему, знявши для цього кінцеві заглушки і опустивши їх у воду, поки звідусіль не стане текти тільки чиста вода. А вже після того, як автоматична система буде запущена, весь догляд за нею буде полягати тільки в періодичного чищення фільтрів — і все.
Єдиний нюанс такої системи — всі рослини в теплиці будуть отримувати абсолютно однакову кількість води. Але цю проблему можна легко вирішити, спочатку розсадивши їх правильними групами.


Буде полив за типом дощу, підгрунтовим або ж організованим за допомогою звичайного шланга — тут вже треба орієнтуватися на тип тепличних рослин, габарити самої теплиці і можливість у неї постійно навідуватися.

Дивись ще:

Оставить комментарий

Вы должны авторизоваться для отправки комментария.