Яндекс.Метрика

Вирощуємо кристали міді.

У журналі "Хімія і життя" № 3 1972 була стаття про те, як виростити кристали металевої міді, вона добре написана і я не буду її переказувати, просто наведу: —
Виростити кристали Мединет, ми не обмовилися. Чи не мідного купоросу — ці кристали ви, напевно, отримували, і не раз, — а справжнісінькою металевої міді. -Дуже дрібні кристали міді ви теж, мабуть, спостерігали — ними покривається залізний цвях, опущений в розчин мідного купоросу. Вони настільки дрібні, що червонувата плівка здається суцільний, рівною. А щоб виростити великі кристали, треба зробити ось що: уповільнити реакцію. Коли молекули виділяється речовини будуть осідати на вже готові дрібні кристалики, і ті будуть рости. -Поступимо так. На дно банки або хімічної склянки покладемо кристалики мідного купоросу, засиплемо їх дрібною кухонною сіллю і накриємо гуртком з фільтрувального паперу або промокашки, вирізаним точно по діаметру посудини. На паперовий кружок покладемо гурток трохи менше, на цей раз залізний. Його потрібно зачистити дрібним наждачним шкіркою. І, нарешті, заллємо все насиченим розчином кухонної солі так, щоб він був на кілька сантиметрів вище залізного гуртка. Ви, звичайно, зрозуміли, навіщо знадобилася кухонна сіль. Цілком вірно — щоб уповільнити виділення міді. -Підготовка закінчена, починається сам досвід. Він піде без нашого втручання, нам треба лише чекати і спостерігати. Скільки чекати — залежить від умов досвіду, в першу чергу від температури. Звичайно вже через кілька днів утворюються блискучі кристали міді. Їх форма і розміри можуть вийти різними залежно від розмірів кристалів мідного купоросу і їх кількості, від діаметра посудини, висоти шару солі, температури. Іноді виростають красиві мідні «деревця» — дендрити (слово це походить від грецького «дерево»), незавершені у розвитку кристали. Сніжинки, іній, морозні візерунки на склі — теж дендрити. -Звичайно ж, вам захочеться зберегти отримані кристали. Промийте їх водою, залийте розведеною сірчаної кислотою і тримайте в закритому посуді, без доступу повітря. -І. Ільїн.
Чим товстіший шар кухонної солі, і нижче температура тим повільніше і, отже, більший і більш оформлення будуть рости кристали. Також розмір кристалів і швидкість росту буде залежати від розмірів кристалів кухонної солі, т. к. кристали ростуть в шарі солі, між її кристалами. Куховарська сіль і мідний купорос, дешеві і легкодоступні сполуки, а провести дослідження з метою виявлення оптимальних умов зростання і отримання правильних і великих кристалів буде, як мені здається дуже цікаво.


Джерело:-himiklab.org.ua

Оставить комментарий

Вы должны авторизоваться для отправки комментария.