Яндекс.Метрика

Іонофон — співоча дуга

Зараз я розповім вам про те, як своїми руками зробити «Іонофон» або як його ще прозвали «співаюча дуга». Власне за назвами вже можна здогадатися, що іонофон є джерелом звуку. Звук в цьому пристрої виходить від палаючої дуги, тембр звуку змінюється зі зміною частоти генерації напруги. У 50-ті роки минулого століття дані пристрої знайшли практичне застосування, зараз же є багато більш ефективних-альтернатив цьому пристрою і про нього забули, і ми можемо зібрати його тільки як іграшку для цікавих опитов.Что ж почнемо зі схеми.


Основою цієї схеми служить знайомий багатьом інтегральний таймер NE555 (куплений за 10 руб.) У нашій схемі він служить генератором прямокутних імпульсів, які перетворюються польовим транзистором (MOSFET), я використовував IRFS630 бажано використовувати полевекі на великий струм (стік-витік) порядку 100А в цьому випадку можна домогтися кращого ефекту. Відмінно підійде IRL3803. Ось цоколевка для першого транзистора.

Тепер перейдемо власне до складання. Ось весь набір деталей, який нам знадобиться:

Почнемо зі строчника (далі ТВЗ) необхідно роздобути ТВС без умножителей, регуляторов.ТВС зі старого ч.б. телевізора буде кращому варіантом, чим більше високовольтна обмотка, тим більше ефект, гучність. Ось той, що використовував я, мабуть, самий гірший варіант.

Первинну обмотку мотаємо товстим дротом 1-2мм 10 витків. Ось таким способом.

Тепер залишилося спаяти радіодеталі, дуга повинна зьявиться відразу після складання, якщо дуги немає, то спробуйте покрутити R4 або перевірте правильність складання, якщо ж ні звуку спробуйте підключити аудіо вхід послідовно через конденсатор на 100 пкф.Так же транзистор необхідно встановити на великий радіатор і по можливості встановити вентилятор.

Я споював все навісним монтажем і ось що вийшло в результаті

Вийшло просте,-нехитре, але досить цікавий пристрій.


Крім того що цей пристрій було задумано як іонофон, воно може застосовуватися для живлення саморобних плазмових куль, також може служити перетворювачем-для харчування ЛДС, ну і просто для пускання дуг. Також можна підключити високовольтний помножувач і отримати іскровий розряд приблизно в 3-4 см (Умножитель небезпечний для життя!)
Тепер варто торкнутися техніки безпеки. На виході трансформатора дуже висока напруга. Бути може смертельного ураження і не буде, але ви напевно отримаєте відчутний удар струмом і значний опік, так що не варто експериментувати. Так само дуга володіє високою температурою і може стати причиною пожежі.
Бажаючим повторити удачі!
PS Відео з демонстрацією:

Оставить комментарий

Вы должны авторизоваться для отправки комментария.